Brak opisu.

EKSPOZYCJE ZAKOŃCZONE

OCALIĆ CO ZAPOMNIANE

Zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć prezentujących stare, trochę zapomniane cmentarze chełmskiego pogranicza. Dbałość o lokalne tradycje i zwiększenie zainteresowania kulturą pogranicza to ważne przesłanie ekspozycji. Prezentowane fotografie ukazują rytm pór roku i przemiany w przyrodzie. Takie artystyczne utrwalenie cmentarzy to sposób na podkreślenie niedocenianej roli natury w tworzeniu nastroju tych miejsc. Warto pamiętać, że stare cmentarze bywają cenne również ze względu na rzadkie gatunki roślin, a nawet zwierząt. Pamiętajmy o tym co zapomniane, a niesłychanie istotne dla przyszłości. Autorkami fotografii są panie: Iwona Tuźnik, Ewa Tuźnik i Magdalena Wnuk

ARCHITEKTURA

Wystawa malarstwa URSZULI KRZYSIAK  pt. „ARCHITEKTURA”.

Pani Urszula Krzysiak jest emerytowaną nauczycielką, od wielu lat oddającą się pasji tworzenia. Architektura – to dziewiąta indywidualna wystawa malarki w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie, prezentująca najnowsze prace artystki.

Wystawa była czynna do 28 października 2022 r. w godzinach pracy placówki.

Urszula Krzysiak

CZARNE NA BIAŁYM

Wielowymiarowość naszej wyobraźni, duszy, spojrzenia, odczuć, codzienności zaklęta w obrazach to temat przewodni wystawy prac Urszuli Mazurek. Każdy z nich to subtelnie przemyślana linia wykonana niecodziennym narzędziem - skalpelem, który odkrywa drzemiące pokłady emocji, charyzmy, osobowości twórcy i odbiorcy. Technika pozwalająca wydobyć widocznym dla oka to, co intrygująco zwyczajne, ale niebanalnie najpiękniejsze w życiu.
Wystawa była czynna w dniach 18.07. – 09.09. 2022 r. w godzinach pracy Biblioteki.

Szkłem malowane

W Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie przez cały kwiecień można oglądać wyjątkową, kolorową wystawę „Szkłem malowane” Stanisława Majewskiego z Łęcznej. Wielobarwne witraże powstały dzięki namiętnej pasji artysty i życia w symbiozie z kolorowymi szkiełkami. Fascynacja grą kolorów i światła przenikającego przez szkło „prześladowała” Pana Stanisława od zawsze. Podstawowe tajniki kunsztu pracy z kolorowym szkłem poznał w pracowni witrażowej w Gdańsku Oliwie. Swoje hobby artysta wypełnia juz od 30 lat z przerwami na okresy leczenia. Sam o sobie mówi: pasja i choroba  sprawiła, że zacząłem dostrzegać piękno tego świata, spotykać wielu ciekawych ludzi i stosować ważną życiową zasadę: codziennie zrób coś dobrego dla drugiego człowieka, bo to jest najlepszy sposób na depresję wg cytatu Rabindranata Tagore „Spałem i śniłem, że życie jest radością. Ocknąłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zrozumiałem, że służba jest radością. Teraz uważam, że każdego dnia trzeba czynić dobry uczynek…”

Piąty żywioł

Zapraszamy na wystawę liryczną prezentującą wybrane wiersze Kazimierza Andrzeja Jaworskiego, nauczyciela i pisarza związanego z przedwojennym Chełmem. Motywem przewodnim wystawy jest kobieta, nieznana i eteryczna adresatka westchnień poety. „Piątym żywiołem” na chwilę stały się uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, której patronem jest autor wierszy. Uczennice klas fryzjerskich w sesji zdjęciowej pod kierunkiem nauczycielek zawodu, pani Marzeny Wilińskiej i Anety Chomczyńskiej zaprezentowały własne stylizacje fryzur, makijażu i stroju nawiązując do klimatu minionego czasu ukrytego w poezji Kaja. Autorką biało-czarnych fotografii jest pani Anna Berbecka, bibliotekarka szkolna.

Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego15) zaprasza na wystawę prac  studentki architektury, pasjonatki sztuki - Nikolety Kalińskiej.

„Wystawa Graf stanowi przełożenie zjawisk, kadrów i emocji, towarzyszących marzeniom sennym. To poszukiwanie tajemnic zagłębionych w nieodkrytej materii człowieka, olśniewającej i mrocznej za razem. Kadry przedstawiają wyrywki z teoretycznej nieświadomości - doświadczeń, w których ludzkie ciało i umysł nie uczestniczyły, lecz były w stanie je odtworzyć i połączyć w spójną całość, prowadząc do poznania świadomości i odczuć na nowo. Jak zatem odczytywać  tak ukształtowane kadry i jak nazwać kłębiące się podczas analizy emocje?

- Wystawę można interpretować wielorako, dzięki indywidualnemu spektrum emocji. Odpowiedzi na pytania można poszukiwać w wystawie całościowo lub segmentowo. Można podzielić ją na jasne i ciemne tony, rozbłyskujące i skryte. Te wszystkie możliwości stanowią o jej niepozornej wyjątkowości.”

Nikoleta

Jak co roku zapraszamy na wystawę upamiętniającą Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Prezentujemy materiały pochodzące z zasobów własnych placówki, dotyczące historii i działalności podziemia niepodległościowego w Polsce.

Na ekspozycję składają się książki, artykuły z czasopism, filmy dokumentalne i fabularne, płyty z pieśniami o „wyklętych” oraz zbiory graficzne: teka edukacyjna IPN i gra planszowa „Bohaterowie Wyklęci.”

"Nadbużańskie struganie" - wystawa

Wystaw prac rzeźbiarskich ANDRZEJA SUCHOCKIEGO, artysty, organizatora corocznych plenerów rzeźbiarskich i działacza społeczno-kulturalnego. 

Kolekcja aniołów, szopek bożonarodzeniowych, krzyży, sztuki użytkowej prezentowana na wystawie wprowadzają w świąteczny nastrój i wiejski klimat.

GALERIA

Zimową porą...

Prezentowane prace plastyczne wykonali podopieczni Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

Zapraszamy na wystawę  wspomagającą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Na ekspozycję składają się zbiory graficzne, filmy edukacyjne, artykuły z czasopism oraz książki ze zbiorów Biblioteki.

Wystawę można oglądać w dniach 08-28 października 2021 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie  (ul. H. Wieniawskiego 15).

Bajkowa kukiełka z drewnianej łyżki

Prezentowane prace zostały wykonane w ramach konkursu plastycznego przez dzieci i młodzież Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno -Pedagogicznej nr 1 w Chełmie. Ekspozycja przygotowana przez nauczycielki, opiekunki przedsięwzięcia - Gabrielę Sado i Renatę Bielak, stanowi okazję do promocji placówki w środowisku lokalnym oraz zaprezentowania innowacji twórczej, pasji i talentów podopiecznych ZWIPPP nr 1 w Chełmie.

Wystawę można oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie do 30 czerwca 2021 r., w godzinach pracy placówki.

Malarstwo

Zapraszamy na wystawę Zbigniewa Abraszka Malarstwo. Prezentuje on 9 pejzaży, które powstały w 2021 r. Ukazują one miejsca bliskie sercu artysty, stanowiąc swoistą podróż, pełną sentymentalizmów i wzruszeń. Skryte w fakturze i barwie uczucia w naturalny sposób udzielają się odbiorcom i pozwalają choć na chwilę przenieść się w idylliczny świat młodzieńczych marzeń.

Ekspozycja będzie czynna  w dniach 08.06-02.07.2021 r. w godzinach pracy placówki.

Zwiedzanie z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zbigniew Abraszek

wystawa artystyczna Nikolety Kalińskiej „Pędzlem po fali”

Wystawa chełmianki, studentki architektury, przedstawiająca rozwój na drodze jej pięcioletniej pracy z rysunkiem i malarstwem. Wraz z obcowaniem z nowymi formatami i technikami rosła ogromna pasja, która stopniowo doprowadziła do spełnienia marzeń o studiach w nadmorskim mieście. Zainspirowana lekkością, zarazem mocą fal, przechodzi z czarno-białych ostrych linii, do plastycznych dynamicznych kolorów w rytmie farby temperowej.

Wiosna, ach to TY!

Wystawa prac autorstwa podopiecznych Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.
Ekspozycję dostępna w holu bibliotecznym do 25 maja.

13 kwietnia. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

"W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - treść uchwały Sejmu przyjętej przez aklamację w listopadzie 2007 r.

spis dostępnej literatury i zbiorów specjalnych

"Baczyński znany i nieznany"

Wystawa powstała z okazji Światowego Dnia Poezji oraz przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wystawa prezentowała bardziej i mniej znane fakty z życia poety – ukazuje go nie tylko jako zdolnego pisarza, ilustratora, ale także jako ucznia, powstańca i męża. 

"Ważki - piękne i pożyteczne"

Jeśli chcesz zobaczyć piękne i niespotykane okazy ważek, przyjdź do nas! Zanim będziesz mógł podziwiać je w naturze, obejrzyj wystawę fotografii przyrodniczej EWY RAUNER-BUŁCZYŃSKIEJ pt. WAŻKI – PIĘKNE I POŻYTECZNE.

szczegóły

"Jej portret"

Na wystawę składa się 11 plansz prezentujących sylwetki niezwykłych kobiet, które w swoich czasach odegrały niebagatelną rolę i w szczególny sposób zapisały się w historii polskiej literatury, sztuki i sportu. Dopełnienie ekspozycji stanowi bogaty zbiór książek, które pozwolą poznać życiowe losy i wybory kobiet mądrych, utalentowanych i pięknych.