Zapraszamy do niezwykłej podróży w przeszłość, do odkrywania historii ukrytej w podpisach Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, powstałej w roku 1926.

Wystawa „Razem Podpisani – 1926. Wdzięczni Ameryce związani z Chełmem i Ziemią Chełmską” jest efektem realizacji projektu „5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce”, zainicjowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem naszych prac w ramach projektu było odczytanie jak największej ilości podpisów złożonych pod Deklaracją, a także odnalezienie śladów jak największej liczby osób, które się pod nią podpisały, aby w ten sposób zachować o nich pamięć.

Do tej pory odczytaliśmy prawie 2 tysiące nazwisk ludzi, którzy mieszkali w naszym regionie, bądź w inny sposób byli z nim związani. Ale to nie koniec naszych poszukiwań. Wciąż odkrywamy nowe nazwiska, odtwarzamy losy i dokumentujemy historie kolejnych osób.

Prezentowana wystawa podzielona jest na dwie części - pierwsza ukazuje historię niezwykłego dokumentu, jakim jest Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, druga przybliża losy ponad 80 sygnatariuszy Deklaracji - osób związanych z naszym regionem, uczniów bądź nauczycieli szkół, które ówcześnie działały w danej miejscowości.

Wystawa będzie czynna do 29 marca 2019 r.