logo biblioteki

W górnej części akwarela Lilii Prończuk pt. Roztocze: na pierwszym planie żółto-pomarańczowe trawy, z prawej strony wysokie, rozłożyste drzewo z lekko żółknącymi liśćmi, w głębi rzeka, a za nią pagórki porośnięte zieloną trawą. W górze niebieskie niebo, pokryte białymi obłokami.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Lilii Prończuk, które odbędzie się 6 września (sobota) 2025 r. o godz. 11.00.

Świat moich kolorów - to druga wystawa indywidualna Lilii Prończuk, na której Autorka prezentuje prace wykonane akwarelą, techniką akrylową i olejną.

W jej twórczości odbija się zauroczenie pięknem krajobrazu Lubelszczyzny np. Roztocza, Działów Grabowieckich, okolic Szczebrzeszyna i Wojsławic. Malownicze pagórki, polne drogi, soczyste łąki i leśne ostępy tworzą tło dla kwiatów, które stają się bohaterami opowieści.

To nie tylko obrazy - to zaproszenie do świata, w którym czas zwalnia, a piękno codzienności nabiera głębi.

Wystawa będzie czynna do 30 września 2025 r.

 

Lilia Prończuk – pedagog - ukończyła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie a także Podyplomowe Studia w Zakresie Przyrodoznawstwa na Wydziale Filozofii KUL w Lublinie oraz studia podyplomowe w Zakresie Ochrony i Kształtowania Środowiska w Akademii Rolniczej w Lublinie. Przez wiele lat była zawodowo związana z II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie, gdzie pracowała jako nauczyciel biologii, przyrody i podstaw przedsiębiorczości. Od roku 2023 jest na emeryturze.

Malarstwem pasjonuje się od najmłodszych lat. Doskonaliła swój warsztat pracy na zajęciach w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Chełmskim Domu Kultury (2000 r.) pod kierunkiem artysty malarza Teresy Chomik-Kazarian. Uczyła się również różnorodnych technik malarskich w Ognisku Plastycznym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (2016 r.) pod kierunkiem Waldemara Arbaczewskiego.

Uczestniczyła w plenerach malarskich, m.in. w Sandomierzu, Ustce, Szczebrzeszynie doskonaląc swoje umiejętności i tworząc nowe obrazy.

Swoją twórczość prezentowała na poplenerowych wystawach zbiorowych (2017 r. Sieradz, 2018 r. Szczebrzeszyn, 2019 r. Warszawa, 2018 Ustka) oraz w 2019 roku na wystawie indywidualnej pt. „Moje impresje” w Biblioteka Pedagogicznej w Chełmie.

Malarstwo odgrywa ważną rolę w jej życiu. Podróże i natura dostarczają wspaniałych motywów do pracy twórczej. Głównym tematem prac jest przyroda w różnych formach: rośliny, krajobrazy, pory roku. Używa różnych technik: akryl, ojej, akwarela. Przez wiele lat była pod wrażeniem malarstwa impresjonistów. W celu doskonalenia warsztatu artystycznego odwiedza liczne wystawy organizowane w Polsce. Szczególnie bliska jej wrażliwości jest twórczość Chełmianina SImona Mondzajna, Tamary Łempickiej i Zofii Stryjeńskiej, których prace stały się ważnym źródłem inspiracji.

Galeria zdjęć https://photos.google.com