WYDARZENIA 2023/2024

  • All
  • 550-lecie WL
  • dzień kobiet
  • giełda szkół
  • walentynki literackie
  • wernisaż
  • Wolszczak
  • konferencja
  • skuteczne nauczanie
  • konkurs
  • piękne czytanie
  • Krzysiak
  • Zaduszki Literackie
  • kropka
  • dzień kropki
  • tydzień kreatywności
  • sport
  • tydzień sportu
  • narodowe czytanie
Spotkanie Sieci Wsparcia i Samokształcenia Nauczycieli

Spotkanie Sieci Wsparcia i Samokształcenia Nauczycieli "Doradca Zawodowy"

25.04.2024 r. odbyło się kolejne spotkanie szkolnych doradców zawodowych w ramach Sieci Wsparcia i Samokształcenia Nauczycieli „Doradca zawodowy”. Nauczyciele uczestniczyli w webinarze "Projektowanie kariery edukacyjno-zawodowej a dobrostan uczniów". Szkolenie przeprowadziła Marta Koch-Kozioł - psycholog, doradca zawodowy, główny specjalista w Wydziale Doradztwa Zawodowego ORE. Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP.

Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu "Zabytki Lubelszczyzny"

W Bibliotece Pedagogicznej  w Chełmie 12 lutego 2024 r. został ogłoszony konkurs plastyczny „Zabytki Lubelszczyzny”.

WYNIKI I FOTORELACJA

Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego

Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego

W dniu 18 marca 2024 r. Dyrektor Ewelina Dolińska, Dyrektor biblioteki w latach 1983-2017 Magdalena Praxmajer-Sienkiewicz oraz Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie otrzymały z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego zaszczytne wyróżnienie „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego” w roku Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego w dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie i wkład na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej i kulturowej.

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Buczko

Wernisaż wystawy malarstwa Anny Buczko

1 marca w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Buczko...

czytaj więcej

FOTORELACJA

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet

8 marca 2024 r. świętowaliśmy w Bibliotece Dzień Kobiet.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Giełda Szkół - EDUwybory 2024

Giełda Szkół - EDUwybory 2024

28. edycja Giełdy Szkół EDUwybory 2024 za nami. W tym roku, w dniach 5-7 marca 2024 r., wydarzenie odbyło się w naszej placówce przy ul. Wieniawskiego 15.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Walentynki Literackie

Walentynki Literackie

Trzynastego lutego, a więc jeszcze w czasie karnawału Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” uczciły Dzień Zakochanych.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Wernisaż malarstwa Moniki Wolszczak

Wernisaż malarstwa Moniki Wolszczak

1 grudnia 2023 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbył się wernisaż malarstwa Moniki Wolszczak. Pani Monika z okazji 20-lecia swojej działalności w Stowarzyszeniu Twórczym „Pasja” zaprezentowała prace, do których inspiracją były plenery i prywatne podróże autorki.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

IX Konferencja Skuteczne Nauczanie

IX Konferencja Skuteczne Nauczanie

21 listopada 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyła się IX Konferencja Skuteczne Nauczanie. Moduł: Wyzwania współczesnej szkoły – AI, doświadczenie migracji, problemy rozwojowe. 

czytaj więcej...

FOTORELACJA

VI Regionalny Konkurs Pięknego Czytania

VI Regionalny Konkurs Pięknego Czytania

8 listopada 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyły się eliminacje finałowe VI REGIONALNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA – EDYCJA 2023: „KSIĄŻKOWE PODRÓŻE”.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Wernisaż malarstwa Urszuli Krzysiak

Wernisaż malarstwa Urszuli Krzysiak

7 listopada 2023 roku odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie wernisaż wystawy zatytułowanej Mojemu miastu autorstwa Pani Urszuli Krzysiak.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Zaduszki Literackie

Zaduszki Literackie

Kawiarenka Literacka Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie po raz kolejny otworzyła swe gościnne progi. Trzeciego listopada od godziny 16:00 gościliśmy uczestników czwartej edycji Chełmskich Zaduszek Literackich. 

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Międzynarodowy Dzień Kropki i Tydzień Kreatywności

Międzynarodowy Dzień Kropki i Tydzień Kreatywności

15 września wspólnie z przedszkolakami i uczniami klas I-III obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W przedsięwzięciu udział wzięło łącznie 520 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z 15 placówek oświatowych z Chełma i okolic.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu

27 września uczniowie kl. IV ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w naszej placówce z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu. Celem spotkania było promowanie sportu i aktywności fizycznej.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Jak co roku z wielkim zaangażowaniem przystąpiliśmy do akcji. Do udziału w czytaniu zaproszeni zostali samorządowcy, duchowni, urzędnicy, artyści, bibliotekarze, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie chełmskich szkół średnich.

czytaj więcej...

FOTORELACJA

wydarzenia

Okazało się, że 23 czerwca to data dobra nie tylko na zakończenie roku szkolnego. W Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie w tym dniu zakończył się kurs szachowy dla uczniów szkół podstawowych z grupy dzieci starszych, a ponieważ dwa tygodnie wcześniej edukację ukończyła grupa młodsza, cykl szkoleń szachowych w tym roku szkolnym dobiegł końca. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i przypinki. Rozstrzygnięty został też turniej szachowy, który rozgrywany był podczas zajęć w tej grupie.

Zwycięzcami zawodów zostali:

I miejsce – Kajetan Urban

II miejsce – Jan Szadziuk

III miejsce – Antoni Sołtys

Najlepsi szachiści turnieju otrzymali medale, nagrody rzeczowe i dyplomy.

Po wakacyjnej przerwie planowane jest wznowienie zajęć szachowych w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Opiekujący się szachistami Robert Gałan zapowiada, że oprócz grupy początkującej pojawi się też grupa bardziej zaawansowana w szachowej sztuce. Wszystkich chętnych zachęcamy do śledzenia informacji i ogłoszeń na naszej stronie internetowej i Facebooku.

Chętnie angażujemy się w różnorodne projekty wspierające czytelnictwo dzieci i młodzieży.

12 i 13 czerwca 2023 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. W tych dniach odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie, aby  poczytać sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bibliotecznych okolicznościach. Uczestnicy akcji stali się też na chwilę aktorami, odtwarzając role w inscenizacjach wierszy polskich poetów. Nie zabrakło również dobrej zabawy z "Rzepką" Juliana Tuwima.

FOTORELACJA

Czternastego czerwca 2023 r. o godzinie siedemnastej odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie wernisaż pani Małgorzaty Nieborak. Pomimo niesprzyjającej pogody w sali wystawowej książnicy pojawiło się wielu miłośników sztuki. Honory gospodarzy pełnili Monika Szczerbacz, która odczytała słowa skierowane do malarki przez dyrektora Mariusza Fajmana i wręczyła pamiątkowy dyplom, oraz Robert Gałan, który otworzył wystawę i w kilku słowach przybliżył postać artystki. Uczestnicy wernisażu mieli możliwość rozmowy z malarką i wysłuchania historii powstania wyjątkowych obrazów. Sporo dyskutowano na temat technik malarskich zastosowanych przez panią Nieborak, a także odczuć towarzyszących widzom przy oglądaniu jej prac. Niezwykle fantazyjną i tajemniczą wystawę pod tytułem „Tworzywo” obejrzeć będzie można w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie do 28.07.2023 r. Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

FOTORELACJA

W dn. 8-15 maja br. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyły się obchody Tygodnia Bibliotek „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka!”

Więcej…

FOTORELACJA

W dniu 20.04.2023 r. odbyło się kolejne w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Kreatywny Bibliotekarz”, w którym uczestniczyło 13 nauczycieli bibliotekarzy ze szkół Chełma, powiatu chełmskiego (Rejowca, Żmudzi, Sawina, Strachosławia, Białopola) i powiatu włodawskiego (Woli Uhruskiej). Uczestnicy wysłuchali wystąpienia p. Iwony Borowskiej, nauczycielki bibliotekarski ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Rejowcu, która podzieliła się własnymi doświadczeniami z realizacji działań wynikających z udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Szkoła w Rejowcu otrzymała w ramach programu dotację na zakup książek, sprzętu i wyposażenia biblioteki szkolnej. Oprócz książek, zakupiono do biblioteki atrakcyjne wyposażenie w postaci kolorowych kanap wypoczynkowych oraz regałów na książki dla małych dzieci – z łatwo dostępnymi szufladami oraz w kształcie drzewka. Dotacja z NPRC 2.0 przyczyniła się do zmiany wizerunku biblioteki w środowisku szkolnym i wpłynęła na wzrost zainteresowania uczniów biblioteką i czytaniem. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia, po którym nastąpiła dyskusja i wymiana praktycznych uwag i porad. Na zakończenie koordynatorzy sieci przedstawili aktualną ofertę dla bibliotek szkolnych przygotowaną przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie oraz przypomnieli zasady logowania do konta sieci na platformie Moodle.

FOTORELACJA

13 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyły się huczne obchody Światowego Dnia Zdrowia. Mieszkańcy Chełma i okolic w tym dniu mieli możliwość skorzystania z darmowych badań, konsultacji i zabiegów (m.in.: pomiary ciśnienia krwi, saturacji, obliczanie BMI, masaże, zabiegi kosmetyczne, konsultacje dietetyczne, diabetologiczne, psychologiczne, pomiar zawartości tkanki tłuszczowej, płynów metabolicznych, wiek metaboliczny, bezpłatne badanie wzroku, słuchu). Zainteresowanie było ogromne! Z badań i zabiegów skorzystało ok. 400 osób. W ramach edukacji odbyły się trzy lekcje pokazowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zajęcia przeprowadzili trenerzy i piłkarze Szkółki Piłkarskiej UKS „Champion” Chełm. W lekcjach udział wzięły dzieci z PM nr 5, Przedszkola Montessori Słoneczko, uczniowie ZWiPPP (w sumie 114 osób). Dużym zainteresowaniem okazały się również pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez ratowniczkę medyczną. Uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat najważniejszych procedur pierwszej pomocy oraz praktycznych ćwiczeń na fantomie. W zajęciach udział wzięli uczniowie z NISNTiJO „ARKA”, SP w Uhrze, ZWiPPP oraz ZSBiG w Chełmie (w sumie 92 osoby).

Koordynatorki akcji: Katarzyna Kalita i Magdalena Machowicz (Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie).

Imprezę zorganizowaliśmy dzięki pomocy, zaangażowaniu i współpracy następujących instytucji: Super Optyk Chełm, Audika, NATURHOUSE Polska, Szkółka Piłkarska UKS „Champion” Chełm, Narodowy Fundusz Zdrowia, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, NZOZ „Zdrowie”, NZOZ Ośrodek Profilaktyki i Terapii Zdrowia Psychicznego Małgorzata Prystupa.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały lokalne media.

FOTORELACJA

W dniach 29-30.03. 2023 r. w holu hali MOSiR w Chełmie odbyła się 27. edycja Giełdy Szkół. W wydarzeniu uczestniczyło 14 szkół ponadpodstawowych z terenu miasta Chełm: I Liceum Ogólnokształcące , II Liceum Ogólnokształcące , IV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, Zespół Szkół Technicznych, Zespól Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, Zespól Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, Technikum i Szkoła Branżowa I st. Zakładu Doskonalenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego; powiatu chełmskiego: Liceum w Dubience, Liceum w Siedliszczu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie. Rokrocznie dołącza też Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Oprócz szkół w akcji wzięły udział Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nr 1 i nr 2, Bursa Szkolna, Powiatowy Urząd Pracy oraz Medyczne Studium Zawodowe. Uczniowie kończący szkołę podstawową i wybierający dalszą drogę kształcenia, mogli zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych, internatów, bursy oraz uzyskać porady psychologów z poradni i doradcy zawodowego z urzędu pracy. W wydarzeniu wzięło udział ok. 950 uczniów z 8 chełmskich szkól podstawowych, 11 z powiatu chełmskiego wraz z nauczycielami. Patronat medialny: Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.

FOTORELACJA

17 marca w naszej bibliotece odbyły się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Uczestnicy poznali sposoby wykorzystania maty do kodowania, krążków i kubeczków oraz innych pomocy w nauce kodowania. W szkoleniu udział wzięło 25 nauczycieli. Prowadząca: Magdalena Machowicz (Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji).

FOTORELACJA

Szesnastego marca 2023 r. o godzinie trzynastej odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie wernisaż pani Urszuli Krzysiak. Jak zauważył otwierający uroczystość dyrektor książnicy Mariusz Fajman, obecna ekspozycja jest już dziesiątą, jubileuszową wystawą malarki w naszej bibliotece. Podczas wernisażu głos zabrała również pani Monika Wolszczak - prezes Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie, która podkreślała wieloletnią działalność pani Urszuli w tym stowarzyszeniu i dziękowała za jej zaangażowanie. Uroczystemu otwarciu wystawy zatytułowanej „Śladami mojej rodziny” towarzyszyło wprowadzenie autorki. Pani Krzysiak z wielkim sentymentem i łezką w oku zaprezentowała krótką historię familii i opisała genezę powstania grafik obrazujących budowle w miejscowościach w Polsce, które na stałe wpisały się w dzieje rodziny artystki. Uczestnicy wernisażu mieli możliwość rozmowy z malarką oraz wysłuchania przy kawie i słodkościach szczegółów dotyczących genealogii, a także technik stosowanych przez artystkę. Wśród osób oglądających ekspozycję nie zabrakło przedstawicieli zaprzyjaźnionych zarówno z panią Urszulą jak i z naszą placówką instytucji. Oprócz licznie zgromadzonych koleżanek ze Stowarzyszenia „Pasja”, obecne były między innymi dyrektor biblioteki PANS w Chełmie, pani Monika Iwaniszczuk, oraz kierownik Transgranicznego Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej Chełmskiej Biblioteki Publicznej pani Anna Pietuch. 
Wystawa czynna będzie do 14.04.2023 r. Wszystkich miłośników sztuki i podróży sentymentalnych zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

FOTORELACJA

28 lutego 2023 r., w godz. 9.00-10.30 uczniowie klas I-III, IV-VI i VII-VIII czterech szkół z powiatu chełmskiego (Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Arka, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Okszowie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym oraz Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach) zmagali się z pytaniami online w Ogólnopolskich Mistrzostwach Powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników.

Wielka Liga Czytelników - wyniki etapu powiatowego

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w Walentynkach Literackich, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie 14.02.2023 r. w ramach Walentynkowego Tygodnia. Uczestnicy spotkania w bibliotecznej Kawiarence Literackiej spędzili miłe chwile przy kawie i słodkościach czytając i słuchając poezji miłosnej, a także piosenek grupy Manam i Lady Punk w wykonaniu młodzieżowego zespołu Nawara złożonego z uczniów I i II LO w Chełmie. Odbył się także Turniej Jednego Wiersza, w którym zwycięzcę typowali wszyscy uczestnicy spotkania. Do konkursu przystąpiło aż 13 poetów, a sympatię publiczności zaskarbił sobie utwór Pani Anny Barszczewskej.

W dniu 15 grudnia 2022 r. odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej

w Chełmie uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom I edycji konkursu poetyckiego „O Kryształowy Kałamarz”.

W konkursie przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych
i ponadpodstawowych województwa lubelskiego wzięło udział 62 uczestników
z 22 szkół.

Jury w składzie: Iwona Chudoba, Danuta Agnieszka Kurczewicz,  Waldemar Taurogiński po głębokiej analizie tekstów postanowiło nagrodzić następujące osoby:

– w kategorii „Szkoła Podstawowa klasy IV-VI”

I miejsce – godło „Wszechobecna”, Katarzyna Blacha, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojsławicach Kolonii;

II miejsce – godło „Karolina”, Karolina Has, Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Wojsławicach Kolonii;

III miejsce – godło „Guzik z pętelką”, Jan Guz, Szkoła Podstawowa
w Gorzkowie;

Wyróżnienie – godło „Piórko Flaminga”, Pola Guz, Szkoła Podstawowa
w Gorzkowie; 

– w kategorii „Szkoła Podstawowa klasy VII-VIII”

I miejsce – godło „Monia”, Monika Lewandowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dorohusku;

II miejsce – godło „Aleksa”, Wiktoria Dubiel, Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Dorohusku;

III miejsce – godło „Artysta”, Krzysztof Gągoł, Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu;

Wyróżnienie – godło „ALICE”, Alicja Kosik, Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa „Arka” w Chełmie;

– w kategorii „Szkoła Ponadpodstawowa

I miejsce – godło „STOKROTKA II”, Joanna Łukaszewicz, I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie;

II miejsce – godło „Junak Przesławny”, Magdalena Junasza, I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie;

III miejsce – godło „Kresowianka”, Karolina Katarzyna Wojtal, I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie;

Wyróżnienie – godło „Harcerka”, Matylda Wójtowicz, I Liceum Ogólnokształcące we Włodawie.

Wszyscy laureaci otrzymali, nagrody książkowe, a zwycięzcy poszczególnych kategorii nagrodzeni zostali dodatkowo upominkami rzeczowymi i statuetkami „Kryształowego Kałamarza”. Każdy z obecnych na uroczystości otrzymał również publikację zatytułowaną „Cząstki”, która jest antologią prac uczniów nagrodzonych w konkursie.

Wręczenia nagród dokonali po społu pani dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie Małgorzata Lachowska, wicedyrektor książnicy Mariusz Fajman i wszyscy jurorzy.

Uroczystość uświetnił mini recitalem znany chełmski bard Jarosław Buczek, który urzekł doskonałymi piosenkami i zaczarował swoim głosem zgromadzonych.

Organizatorami konkursu były Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
i Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty, zaś dodatkowe nagrody zapewnili chełmscy sponsorzy: Spółdzielnia Mleczarska „Bieluch” i wydawnictwo „Tawa”.   

Konkurs będzie miał charakter cykliczny i już dziś organizatorzy zapraszają do udziału w drugiej edycji w roku szkolnym 2022/2023.

FOTORELACJA

17 listopada br. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyła się VIII Konferencja Skuteczne Nauczanie. Moduł: Ochrona zdrowia psychicznego uczniów. Temat bardzo ważny z punktu widzenia procesu edukacyjnego uczniów, a tym samym jedno z założeń kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/23. Wydarzenie odbyło się w partnerstwie z Instytutem Kształcenia Eco-Tur. Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Patronat honorowy nad konferencją sprawował Niepubliczny Ośrodek Zdrowia Psychicznego „Dialog” w Chełmie.

Problematykę  dotyczącą wspomagania wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych WDŻ oraz ochronę i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przybliżył pan Jacek Jagiełło (edukator-wykładowca Instytutu Kształcenia Eko-Tur).

Temat o wysoko wrażliwych w szkole omówiła pani Karolina Lalka-Sobczuk (psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR).

Dzięki uprzejmości PPP nr 1 w Chełmie uczestnicy konferencji mieli możliwość skonsultowania się z panią psycholog dr Beatą Kostrubiec-Wojtachnio.

Z zaproszenia do udziału w konferencji skorzystała także wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Chełmie pani Krystyna Sawicka.

W VIII Konferencji Skuteczne Nauczanie wzięło udział ponad 40 nauczycieli różnych specjalności miasta Chełma i z powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Konferencji towarzyszyła wystawa zbiorów (wybór z zasobów BP w Chełmie) dedykowanych problematyce zdrowia psychicznego uczniów, uzależnień czy lęków.

Dzięki uprzejmości sponsorów: Cukierni „Cuper”, Krzysztofa Nadworskiego „Warzywniak u Krzysia” oraz firmie Aqua East Sp. z o.o. uczestnicy spotkania mogli w przerwach skorzystać ze słodko-owocowego poczęstunku.

FOTORELACJA

Już po raz trzeci Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie zorganizowała Zaduszki Literackie. Imprezy z tego cyklu maja charakter wspomnieniowy, troszkę nostalgiczny, a ich celem jest przybliżenie zarówno sylwetek jak i twórczości literatów Ziemi Chełmskiej, którzy zakończyli już ziemski żywot.

Od samego początku partnerem biblioteki podczas organizowania Zaduszek są członkowie Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”, a ich udział w tegorocznej edycji wydarzenia miał szczególny charakter, ponieważ poświęcone było zmarłemu w 2016 roku, Arkadiuszowi Sannowi – pierwszemu prezesowi Grupy.  

W spotkaniu, które odbyło się 3 listopada 2022 roku, wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy wsłuchiwali się w twórczość Arka prezentowaną przez członków grupy „Lubelska 36’
i pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, oraz mieli możliwość uczestnictwa w luźnej i pełnej wspomnień dyskusji. A wszystko to działo się w miłej kawiarnianej atmosferze, przy kawie, herbacie, ciastach i ciepłej nienachalnej muzyce sączącej się z głośników.

Całości wydarzenia od pierwszych chwil do pożegnania towarzyszyły fotografie bohatera wieczoru, wyświetlane w formie przygotowanej przez organizatorów prezentacji.

Żal było się rozstawać, ale następne Zaduszki Literackie już za rok.

FOTORELACJA

W dn. 14-15.11.2022 r. Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie odwiedziły: klasa 5  SP nr 8 w Chełmie oraz klasy 4 z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „ARKA” w Chełmie.

W ramach akcji #SzkołaPamięta uczniowie „ósemki” mieli okazję zapoznać się z historią miasta Chełm. O ciekawostkach i dawnych dziejach naszej Małej Ojczyzny opowiadał Pan Zbigniew Lubaszewski (historyk, regionalista, autor publikacji o Chełmie, nauczyciel, prezes chełmskiego oddziału PTTK). Z kolei klasy czwarte z „Arki” uczestniczyły w lekcji przyrody „Walory przyrodnicze Chełmskiego Parku Krajobrazowego”. O nieznanych informacjach dotyczących otaczającej nas fauny i opowiadała Pani Alicja Sulima (pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych).

Zajęciom towarzyszyły wystawy materiałów dydaktycznych (wybór ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie) o tematyce historycznej oraz przyrodniczo-ekologicznej.

Dla przypomnienia celem akcji #SzkołaPamięta jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji #SzkołaDoHymnu z okazji Święta Niepodległości. To przedsięwzięcie jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. „Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym, a jej celem jest włączenie wszystkich placówek oświatowych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
FILM

8 listopada 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie odbyły się eliminacje finałowe V Regionalnego Konkursu Pięknego Czytania – edycja 2022: „W cieniu wojny”.

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty.

W finale V edycji Konkursu wzięło udział 46 uczestników ze szkół podstawowych i średnich z Chełma oraz powiatów: chełmskiego, włodawskiego i krasnostawskiego, wyłonionych w eliminacjach szkolnych.

W ramach zadania finałowego uczestnicy zobowiązani byli do przeczytania przed publicznością i Jury wylosowanych przez siebie fragmentów tekstu, pochodzących z następujących książek:

  1. a) dla kl. 1-3 – Barbara Gawryluk „Teraz tu jest nasz dom”, Paweł Beręsewicz „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Katarzyna Ryrych „Mała wojna”;
  2. b) dla kl. 4-6 – Marcin Szczygielski „Arka czasu”, Kimberly Brubaker Bradley „Wojna, która ocaliła mi życie”
  3. c) dla kl. 7-8 – Monika Kowaleczko-Szumowska „Galop’44”, Paweł Beręsewicz „Wszystkie lajki Marczuka”
  4. d) szkoły ponadpodstawowe – Ignacy Karpowicz „Sońka”, Wojciech Jagielski „Modlitwa o deszcz”.

Do oceny konkursowych wystąpień zostały powołane dwie komisje w składzie:

- dla kategorii wiekowej klasy 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej:

  1. Monika Iwaniszczuk, dyrektor Biblioteki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz p. Anna Pietuch, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego i Działu Udostępniania Zbiorów Chełmskiej Biblioteki Publicznej

- dla kategorii wiekowej klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe:

  1. Wanda Jaroszczuk, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach oraz p. Beata Patkowska, konsultant w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie

Jurorzy uważnie wysłuchali wszystkich uczestników, oceniając technikę czytania, sposób interpretacji tekstu, wykorzystanie środków artystycznego wyrazu oraz ogólne walory estetyczne wykonania, kontakt wzrokowy z odbiorcą, zachowanie czytającego, radzenie sobie z tremą.

Werdyktem Jury Tytuły Mistrza Pięknego Czytania w tegorocznej edycji otrzymali:

- w kategorii wiekowej: klasy 1-3 szkoły podstawowej GABRIEL RABUSZAK ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie (nauczyciel: p. Ewa Gruszecka)

- w kategorii wiekowej klasy 4-6 szkoły podstawowej KAI HAWKINS z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „Arka” w Chełmie (nauczyciele: pp. Barbara Soja, Bożena Bukowska-Wasiuk)

- w kategorii wiekowej: klasy 7-8 szkoły podstawowej WIKTORIA SŁOMKA z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „Arka” w Chełmie (nauczyciel: p. Beata Bajkiewicz)

- w kategorii wiekowej: szkoły ponadpodstawowe MAJA WIELEBA z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie (nauczyciel: p. Anna Kowalska)

Laureaci otrzymali dyplomy Mistrza Pięknego Czytania oraz nagrody rzeczowe – czytniki e-booków ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego, zaś wszyscy uczestnicy etapu finałowego podziękowania za udział oraz książki ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie.

Serdecznie gratulujemy Laureatom Konkursu, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Szkoły, które wzięły udział w V edycji Konkursu:

  1. Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowych Technologii i Języków Obcych „Arka” w Chełmie
  2. Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie
  3. Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie
  4. Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie
  5. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie
  6. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie
  7. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie 
  8. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Artylerii I Armii Wojska Polskiego w Dubience
  9. Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach
  10. Szkoła Podstawowa w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej - Curie
  11. Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Okszowie
  12. Szkoła Podstawowa w Żmudzi
  13. Szkoła Podstawowa w Kamieniu
  14. Szkoła Podstawowa w Strachosławiu
  15. Szkoła Podstawowa w Stawie
  16. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym
  17. Szkoła Podstawowa w Uhrze
  18. Niepubliczne Specjalne Liceum Ogólnokształcące w Chełmie
  19. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie
  20. II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie
  21. IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie
  22. I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie
  23. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej
  24. Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Władysława Andersa w Chełmie w Chełmie
  25. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

 FOTORELACJA

W dniach od 28 września do 5 października uczestniczyliśmy w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Spotkania w ramach akcji odbywały się zarówno w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie, jak i w miejskich przedszkolach.

W naszej placówce gościliśmy Przedszkole Montessori Słoneczko, Przedszkole Miejskie nr 15 oraz klasy I-III Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi "Razem".

Wspólne świętowanie akcji miało również miejsce w Przedszkolu Miejskim nr 5 (grupy: Biedronki, Pszczółki, Motylki, Żabki, Puchatki) oraz w Przedszkolu Miejskim nr 13 (grupy: Zajączki, Jeżyki, Słoneczka, Krasnale, Tygryski, Pszczółki, Wiewiórki).

W ramach realizacji Dnia Głośnego Czytania przeprowadziliśmy szereg zajęć czytelniczych opartych na technice głośnego czytania. W zależności od specyfiki grup oraz pomysłowości prowadzących zajęcia, zaproponowaliśmy również zabawę ruchową „Rzuć kostką i wykonaj zadanie” oraz  Teatrzyk Kamishibai. Dzieci z uwagą słuchały opowiadań o Dwóch ptaszkach, Słodkie kłopoty łakomej wiewiórki i O zajączku, który nie chciał się dzielić, ponadto  odgadywały, gdzie mieszkają zwierzątka zamieszczone w specjalnej, rozsuwanej książeczce Kto tu mieszka. Przedszkolaki świetnie radziły sobie z zagadkami. Na zakończenie rysowały swoje ulubione postaci z książeczek.

Uczestnicy zajęć w Bibliotece bawili się też z Panią Jesienią i wykonywali jesienne zadania.

Organizacji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (w tym przygotowania i realizacji zajęć) w bieżącym roku szkolnym podjęli się: K. Kalita, E. Wojtas, U. Mazurek, A. Kula-Lubaszewska, E. Szewczyk, M. Szczerbacz, B. Kister, M. Fajman, R. Gałan.

Dziękujemy za zaproszenie i pamiętajmy, że jeśli chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi - czytajmy dzieciom! One to uwielbiają.

FOTORELACJA

W dniach od 15 do 21 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W przedsięwzięciu brały udział przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 5 w Chełmie (grupy: Motylki, Żabki, Pszczółki, Puchatki, Biedronki) oraz klasa 1 a z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych "ARKA" w Chełmie. Łącznie 120 uczestników. Była to okazja do odwiedzin naszej biblioteki, ale również nie zabrakło nas w przedszkolu. Na zajęciach dzieci wykazywały się kreatywnością i pomysłowością tworząc własne kropkowe arcydzieła, które ożywiliśmy aplikacją Quiver. Historia Vashti zachęciła do poszukiwań własnych umiejętności i talentów. Dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły w „kropkowej” grze sprawnościowej i rozwiązywały przygotowane zadania. Dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok!

FOTORELACJA

7 września 2022 r. w naszej placówce odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Pani Małgorzata Lachowska, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie otworzyła wydarzenie i powitała zaproszonych gości. Prowadzący, p. Mariusz Fajman, nauczyciel bibliotekarz BP w Chełmie, odczytał oficjalny list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzej Dudy.

Balladę „Do przyjaciół" przeczytały: p. Ewelina Dolińska, Kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Chełmie i p. Małgorzata Lachowska, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie

Romans „Dudarz" przeczytali: p. Katarzyna Sokołowska, Dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej; p. Małgorzata Szyszkowska, Dyrektor Szkoły Policealnej – Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie; ksiądz kanonik Mirosław Bończoszek, Proboszcz Parafii pw. Św. Rodziny w Chełmie; p. Anna Kula-Lubaszewska, nauczyciel bibliotekarz BP w Chełmie i p. Henryk Skrzypkowski, Pastor Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów w Chełmie

Balladę „Świteź" przeczytały: p. Agnieszka Walewska-Maksymiuk, Dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm; p. Maria Pawłowicz, Wizytator Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Magdalena Praxmajer-Sienkiewicz, wieloletnia, emerytowana Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie; p. Joanna Grochola, Kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie i p. Ewa Wojtas, nauczyciel bibliotekarz BP w Chełmie.

Kolejne wiersze Adama Mickiewicza przeczytali uczniowie chełmskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych: balladę „Rybka” – Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, balladę „Powrót taty” – Szkoła Podstawowa nr 5 w Chełmie, balladę „Pani Twardowska” – Szkoła Podstawowa nr 4 w Chełmie, balladę „Romantyczność” – II Liceum Ogólnokształcące w Chełmie, romans „Kurhanek Maryli” – I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie, balladę „Rękawiczka” – IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie i fragment ballady „Świtezianka” – Zespół Szkół Technicznych w Chełmie.

Narodowe Czytanie uświetnił występ zespołu muzyczno-wokalnego w składzie: Angelika Handzel z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie; Julia Hałaj z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie i p. Robert Gałan, nauczyciel bibliotekarz BP w Chełmie.

FOTORELACJA

22 kwietnia nasza biblioteka zamieniła się w teatr! Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru! Z tej okazji zorganizowaliśmy Międzyszkolne Potyczki Teatralne "Lektura na scenie". Uczniowie odgrywali spektakle teatralne. Forma i interpretacja były dowolne. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII. Komisja w składzie: Monika Szczerbacz, Elżbieta Szewczyk i Radosław Jarecki oceniła występy grup, biorąc pod uwagę kryteria zawarte w regulaminie. I miejsce w konkursie zajęła grupa NO TO SIUP z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi "RAZEM". Uczniowie przedstawili "Opowieść wigilijną 2". Grupa otrzymała nagrodę rzeczową dla szkoły w postaci przenośnego głośnika CREATIVE. Opiekunem grupy jest Pani Renata Kołb - Sielecka. Miejsce II zajęła grupa DECORUM ze Szkoły Podstawowej w Sielcu, która pod opieką pani Ewy Stańkowskiej przedstawiła "Balladynę". Grupa otrzymała nagrodę dla szkoły w postaci Tripodu Selfie Stik ze statywem, HUAWEI. Serdecznie dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów oraz artystom za fascynujące przedstawienia! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej imprezy!
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w naszej placówce odbyło się podsumowanie wyników konkursu "Maska Teatralna" oraz wręczenie nagród laureatom. Na konkurs wpłynęło 37 prac z 8 placówek oświatowych. Komisja konkursowa w składzie: Joanna Sobańska, Agnieszka Chaber i Barbara Oleszczuk dokonała analizy prac konkursowych zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami. Decyzją komisji przyznano I miejsce i wyróżnienie w kategorii klas IV-VI oraz I miejsce i wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Wyniki przedstawiały się następująco:
I miejsce w kategorii klas IV-VI - KACPER SZNAJDROWICZ (Niepubliczna Szkoła Podstawowa "RAZEM")
Wyróżnienie w kategorii klas IV-VI - MAJA GORZAŁA (Niepubliczna Szkoła Podstawowa "RAZEM")
I miejsce w kategorii klas VII-VIII - MARIA GAJUR (Szkoła Podstawowa w Świerżach)
Wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII - HANNA GRZYWNA (Niepubliczna Szkoła Podstawowa "RAZEM")
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bezprzewodowych słuchawek z mikrofonem (PHILIPS) oraz powerbanki.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy a nauczyciele podziękowania. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie oraz piękne prace, które stworzyły niepowtarzalną wystawę w naszej bibliotece. Zapraszamy do oglądania!

FOTORELACJA

Całe wydarzenie oraz konkursy zorganizowały: Magdalena Machowicz i Joanna Sobańska (Wydział Promocji i Wspomagania Edukacji)

Podczas ferii nauczyciele mieli możliwość uczestniczenia w cyklu szkoleń w formie online, zorganizowanych na bibliotecznej platformie. Cykl szkoleń pod hasłem: Ferie z EDU APKAMI" miał zachęcić Państwa do wykorzystywania prostych narzędzi online w pracy z uczniami. Przedstawione przez nas narzędzia z pewnością przyczynią się do zaciekawienia uczniów oraz zwiększenia ich motywacji do działania. 

Cykl składał się z trzech szkoleń, zorganizowanych przez pracowników Wydziału Promocji i Wspomagania Edukacji:

  • QR kody i memy (Magdalena Machowicz)
  • Film w Canvie (Radosław Jarecki)
  • Chmury wyrazów i quizy (Joanna Sobańska)

Szkolenia w formie krótkich filmów instruktażowych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli. Udział w szkoleniach wzięło 127 nauczycieli, co nas bardzo cieszy i zachęca do dalszego działania. Dziękujemy!

Tradycyjnie już w okresie Tygodnia Bibliotek zorganizowane zostało IV Otwarte Dyktando Biblioteczne „Spisz się!”.

Wydarzenie miało na celu

  • popularyzację umiejętności stosowania się do zasad ortografii i interpunkcji;
  • popularyzację książki, literatury i czytelnictwa;
  • stwarzanie uczniom, studentom, emerytom i innym osobom dorosłym okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących ortografii;
  • rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego;

Tekst dyktanda, którego tematem przewodnim był świat zwierząt i roślin. opracowany został przez pracownika biblioteki pana Roberta Gałana

Do komisji dyktanda zaprosiliśmy panią Beatę Patkowską konsultanta Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie oraz panią dr Mirosławę Kawecką kierownika Katedry Slawistyki PWSZ w Chełmie i panią Beatę Tomaszewską nauczyciela polonistę II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie

Zwycięzcą konkursu została pani Urszula Wolanin, która popełniła najmniejszą ilość błędów i otrzymała nagrodę główną czytnik e-booków. Fundatorem nagrody był dyrektor biblioteki pani Katarzyna Kalita.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.

FOTORELACJA

„Damy Chełmskiej Poezji cz. II” to kontynuacja serii zapoczątkowanej w ubiegłym roku, mającej na celu zarówno uczczenie Dnia Kobiet, jak i Światowego Dnia Poezji. Oba święta dzielą zaledwie dwa tygodnie, a mają wszakże ze sobą tak wiele wspólnego… Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie postanowiła zaprezentować wizję liryki widzianą oczami płci pięknej. Przysłowiowym rodzynkiem w cieście jest fakt, że wszystkie poetki mieszkają w Chełmie lub jego okolicach.
W części drugiej znalazły się wiersze czytane przez: Iwonę Chudobę, Monikę Krajewską, Danutę Agnieszkę Kurczewicz i Marię Zarembę

W listopadzie odbyła się VII Konferencja z cyklu Skuteczne Nauczanie. Tym razem została skierowana w szczególności do dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Problematyka wydarzenia dotyczyła aspektów zarządzania placówkami oświatowymi podczas pandemii. Prelegenci skupili się na omówieniu takich zagadnień jak: nadzór pedagogiczny podczas kształcenia na odległość oraz ocena pracy nauczyciela w dobie pandemii. Zapoznaliśmy również Państwa z ofertą edukacyjną Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie w ramach wspomagania placówek oświatowych.

Konferencja odbyła się w formie online za pomocą platformy moodle. Materiały oraz nagrania dostępne były dla uczestników przez miesiąc. Udział w wydarzeniu wzięło 46 dyrektorów szkół i placówek oświatowych. DZIĘKUJEMY!

Organizator: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
Partnerzy: Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Chełmie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Film pt. „W wersach i wspomnieniach rzecz o Longinie Janie Okoniu” powstał w ramach Chełmskich Zaduszek Literackich i akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „#SzkołaPamięta”. Jest hołdem oddanym zmarłemu w 2020 roku chełmskiemu poecie Longinowi Janowi Okoniowi. W filmie zarejestrowano wypowiedzi kilku osób związanych z literatem: Danuty Agnieszki Kurczewicz, Barbary Oleszczuk, Anny Pietuch, Roberta Chełmickiego, Zbigniewa Waldemara Okonia i Ireneusza Rolewicza. Tłem dla wypowiedzi w/w osób są wiersze zmarłego poety czytane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.

FILM

Nasza biblioteka wzięła udział w projekcie pn.: BohaterON w Twojej Szkole, stanowiącym element VI edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię.  Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie  uczestników Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

Do realizacji zamierzonych zadań  zaprosiliśmy społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie.  Szczególne podziękowania kierujemy do pani Elżbiety Rybackiej nauczyciela bibliotekarza biblioteki szkolnej, za zaangażowanie, pomoc i nieszablonowe podejście do organizacji przedsięwzięcia.

W dniach 18-22 października w auli szkolnej prezentowana była wystawa posterowa Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę przygotowana przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, przedstawiająca podstawowe informacje o powstańczym zrywie. Dodatkowo wyeksponowane zostały najnowsze książki ze zbiorów biblioteki pedagogicznej dotyczące tego historycznego wydarzenia. Wszystkie egzemplarze przeznaczone były do wypożyczania.

20 października odbyło się uroczyste spotkanie uczniów klasy drugiej i trzeciej Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film dokumentalny z cyklu Historia w 5 minut. Powstanie Warszawskie 1944.

Następnie wysłuchali recytacji utworu Tadeusza Gajcego Śpiew murów w wykonaniu uczennicy Moniki Matejuk. Szczególnym punktem uroczystości była przygotowana przez ucznia Mateusza Kasperskiego  multimedialna opowieść prezentująca sylwetkę powstańca warszawskiego Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Utwór Oddycha miasto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odczytany przez Bartosza Rybińskiego  był wstępem do projekcji krótkometrażowego filmu animowanego  Miasto ruin, który przedstawia zburzoną Warszawę z perspektywy lotu wiosną 1945.

Fragment książki Pamiętniki z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego odczytała  Amelia Sadowska.

Zwieńczeniem uroczystości był udział uczniów w mobilnym teście wiedzy o powstaniu. W tym celu przygotowane zostały okolicznościowe zakładki do książek zawierające specjalny kod QR, którego odczytanie umożliwiało dostęp do 15 pytań testowych. Wszyscy, którzy rozwiązali test bezbłędnie (14 osób!) otrzymali nagrody książkowe.

Dodatkowo zakładki  promowały projekt BohaterON w Twojej Szkole oraz spektakl słowno-muzyczny Muzyczna podróż w czasie w poezję Pokolenia Kolumbów, który chętni uczniowie mogli wysłuchać w  dowolnym czasie.

GALERIA

5 września 2021 r. w progach Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie gościli uczestnicy VIII-ego Ogólnopolskiego Zjazdu Kresowian Ziemi Lubomelskiej i Wołyńskiej w Chełmie, zorganizowanego przez Nadbużańskie Towarzystwo Kultury – Środowisko Rodzin Kresowych oraz chełmianie zainteresowani tematyką kresową.

Z tej okazji odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.: Zamki i Kościoły Wołynia - rysunki i litografie Napoleona Ordy. Prezentowane reprodukcje zostały udostępnione przez Krzysztofa Kołtuna, poetę, Prezesa Towarzystwa Rodzin Kresowych i pochodzą z jego prywatnej kolekcji. Z bogatej spuścizny prac Napoleona Ordy na wystawę wybrano ryciny prezentujące  kościoły, pałace, ruiny twierdz, miejsca bitew, które znamy z historii czy też książek H. Sienkiewicza i innych pisarzy Kresów. Wystawa ta, to podróż do kraju naszych przodków, do Dubna, Beresteczka, Łucka, Poczajowa, Żytomierza, Latyczowa i wielu innych miast wołyńskich. Dopełnieniem ekspozycji stały się zbiory albumowe i graficzne z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, ukazujące bogactwo historii, przyrody i sztuki Kresów.

W programie spotkania w Bibliotece znalazło się wiele ciekawych wydarzeń kulturalno-literackich i ludowo-kulinarnych. Zaproszeni artyści, malarka Lilia Prończuk i rzeźbiarz Andrzej Suchocki, z dumą prezentowali swoje dzieła oraz opowiadali o rodzinnych związkach z Kresami. Dr Leon Popek – historyk, archiwista, pracownik IPN, opiekun polskich miejsc pamięci
na Wołyniu, przedstawił zbiory Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące Kresów i Wołynia a dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dr Piotr Kondratiuk opisał ciekawe losy i peregrynacje Obrazu Matki Boskiej Loretańskiej od Betlejem przez Kresy do naszego Chełma.

Zgromadzeni w Bibliotece goście, słuchając recitalu Zespołu Śpiewaczego i Kapeli z Raciborowic, mogli usłyszeć kresowe pieśni oraz przyśpiewki.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rożdżałowa roztaczały wołyńskie smaki i zapachy, racząc Gości podpłomykami i racuchami.

W części literackiej Krzysztof Kołtun prezentował wraz z współtwórcami Rafałem Stepczukiem i Rafałem Kołtunem najnowsze dzieło - Luboml i okolice na Wołyniu w starej fotografii. Stare zdjęcia z albumu, wystąpienie dra Leona Popka i prelekcja Krzysztofa Kołtuna przywołały wspomnienia z dzieciństwa na Wołyniu, którymi podzielili się najstarsi uczestnicy spotkania, wzruszając publiczność do łez.

Podczas rozmów w kuluarach, uczestnicy mieli okazję do nawiązania znajomości, zacieśniania więzi i wymiany kontaktów. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali okolicznościowe pamiątki.

NOC BELFRÓW to wydarzenie, podczas którego podsumowaliśmy miniony rok szkolny. Ten czas był dla nas wszystkich wyjątkowy. Szkoła przeniosła się do sieci. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym czy był to stracony czas. Znaleźliśmy plusy i minusy edukacji zdalnej.

Było to spotkanie online w bardzo luźnym, wieczorowym klimacie. Podzieliliśmy się swoimi pomysłami, wrażeniami, wnioskami z minionego roku. Podsumowaliśmy także pracę naszych bibliotecznych Sieci „Cyfrowy nauczyciel” i „Uczę nowocześnie”. 

Dziękujemy za aktywny udział i  włączenie się do dyskusji! 

Spotkanie odbyło się w formie online na naszej Bibliotecznej Platformie Zdalnej Edukacji MOODLE 16 czerwca o godzinie 18:00.

Widzimy się za rok! :) 

15 czerwca, tradycyjnie jak co roku, nasza biblioteka aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Tegoroczna akcja bookcrossingu odbywała się w plenerze. Przy pięknej pogodzie panie bibliotekarki przygotowały oznakowane pakiety książek do uwolnienia, dwukołowe pojazdy, spakowały do koszyków książki, do plecaków uśmiechy i wyruszyły na chełmską ścieżkę rowerową.  Na ścieżce można było spotkać zapalonych cyklistów, którzy wczesną popołudniową porą korzystali  ze słonecznej pogody. Uwolnione książki pozostawały na trasie w miejscach przeznaczonych do relaksu, na stolikach i ławkach. Regenerujący siły rowerzyści z chęcią wdawali się w pogawędkę, a zaintrygowani akcją mieli okazję wybrać  książkę dla siebie bezpośrednio z koszyków rowerowych. Szlak uwolnionych książek zakończył się w Pstrągowie. Właścicielka urokliwego zajazdu, pani Izabela, chętnie udzieliła schronienia książkom w miejscu przyciągającym wzrok wszystkich odwiedzających, a  bibliotekarki ugościła wyśmienitą kawą i pysznym sernikiem.  Droga powrotna utwierdziła nas w przekonaniu, że formuła akcji osiągnęła zamierzony cel, książki zyskały drugie życie. Uwolnione egzemplarze po godzinie odnalazły nowych właścicieli, niektórzy już na ścieżce rowerowej rozpoczęli czytelniczą przygodę z uwolnionymi książkami.

GALERIA

14 maja odbyła się trzhecia edycja Otwartego Dyktanda Bibliotecznego „Spisz się!”.  Potyczki ortograficzne, organizowane w czasie Tygodnia Bibliotek, na stałe weszły do harmonogramu majowych wydarzeń bibliotecznych i skierowane były do mieszkańców  miasta  Chełm i powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego, którzy ukończyli 16 rok życia.

Organizacja dyktanda wpisała się w ogólnopolskie obchody Roku Lema,  dlatego tekst, opracowany przez p. Beatę Tomaszewską nauczyciela polonistę II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie dotyczył twórczości autora.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydenta Miasta Chełm Jakub Banaszek,  patronat medialny Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.

Do komisji dyktanda zaprosiliśmy p. Beatę Patkowską konsultanta Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie oraz p. dr Mirosławę Kawecką kierownika Katedry Slawistyki PWSZ w Chełmie.

Ze względu na panujące obostrzenia do udziału w konkursie mogliśmy zaprosić ograniczoną liczbę uczestników, 9 osób.

Zwycięzcą została pani Ewa Makucewicz, która popełniła najmniejszą ilość błędów i otrzymała nagrodą główną. Wyróżnienia uzyskali: Łukasz Łoza, Nikoleta Kalińska i Filip Langiewicz, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy oraz osobom wyróżnionym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu i zapraszamy za rok.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Organizator: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
Partnerzy: Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Chełmie oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Chełmie

Konferencja została zorganizowana w ramach Tygodnia Bibliotek. Skierowana była do nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Problematyka wydarzenia była odpowiedzią na zgłaszane przez Państwa potrzeby dotyczące realizacji podstawy programowej oraz aktualnych problemów nastolatków. Podsumowaliśmy wpływ nauczania zdalnego na uczniów oraz przygotowaliśmy się na ich powrót do szkół. Zapoznaliśmy Państwa z ofertą edukacyjną Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie w ramach wspomagania placówek oświatowych. 

Tematy:

  • Realizacja podstawy programowej w dobie pandemii - Krystyna Sawicka, Kuratorium Oświaty w Lublinie, delegatura w Chełmie
  • Nastolatek w nauczaniu zdalnym - jak motywować do nauki?Małgorzata Wójcik, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 1 w Chełmie
  • Co zrobiliśmy a co przed nami? - wspomaganie placówek oświatowych w czasie pandemii - Magdalena Machowicz, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie

Udział w konferencji wzięło 81 nauczycieli. Dziękujemy!

OBEJRZYJ NAGRANIE KONFERENCJI 

W kwietniu odbyło się drugie spotkanie sieci UCZĘ NOWOCZEŚNIE w formie online. Na spotkaniu porozmawialiśmy o tym, jak ważne jest wprowadzanie elementów kodowania i programowania już na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Przedstawiłyśmy narzędzia i materiały wspomagające proces nauczania, które będziecie mogli wykorzystać na zajęciach z najmłodszymi. 

Spotkanie pod hasłem "Elementy kodowania i programowania w edukacji najmłodszych" poprowadziły: koordynator sieci Joanna Sobańska i Magdalena Machowicz (Centrum Zastosowań TIK). Dziękujemy za tak liczny i aktywny udział w spotkaniu!

OBEJRZYJ NAGRANIE ZE SPOTKANIA

W kwietniu odbyło się drugie spotkanie sieci CYFROWY NAUCZYCIEL w formie online. Tym razem porozmawialiśmy o narzędziach angażujących uwagę uczniów. Zaprezentowaliśmy aplikacje do tworzenia wspólnych adnotacji, współpracy wizualnej, grywalizacji oraz działań interaktywnych. Podpowiedzieliśmy, jak sprawić by nasi uczniowie się nie rozpraszali i nie tracili zainteresowania. Udowodniliśmy, że przy odpowiednim planowaniu i narzędziach, nawet nauczanie zdalne może być skuteczne. 

Spotkanie pod hasłem "Angażujemy uczniów - 10 TOP narzędzi" poprowadziły: koordynator sieci Magdalena Machowicz i Joanna Sobańska (Centrum Zastosowań TIK). Dziękujemy za tak liczny i aktywny udział w spotkaniu!

OBEJRZYJ NAGRANIE ZE SPOTKANIA

Ogłoszony przez UNESCO Światowy Dzień Poezji powołany został z myślą o promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Nasza biblioteka od wielu lat tego dnia organizowała szereg imprez. Odbywały się spotkania autorskie, wystawy, sympozja. Był maraton czytania wierszy. W tym roku obchody przybrały inną formę i nic nie przeszkodziło, by zajrzeć do tomików ulubionych poetów. Powstał krótki film z udziałem chełmskich poetek. Panie Diana Cichocka, Marta Daniłowicz, Róża Gwarda, Anna Nazar, Teresa Pyc prezentowały wybrane przez siebie utwory  na ekranie. Zapraszamy do poznania naszych sympatycznych Dam, obejrzenia i posłuchania wzruszających wierszy. Film cieszy się zainteresowaniem, „bije rekordy oglądalności”- w ciągu 4 dni 508 wyświetleń!

Wydarzenie Damy chełmskiej poezji przyjmie formę cykliczną - wystąpią kolejne Damy. 

OGLĄDAJ SPOTKANIE Z POEZJĄ 

 

W drugim tygodniu ferii zimowych 2021 odbył się cykl szkoleń online EWALUACJA-KREATYWNOŚĆ-MOTYWACJA, zorganizowany na Bibliotecznej Platformie Zdalnej Edukacji MOODLE. Przez 5 dni nauczyciele z całego kraju mieli możliwość obejrzenia szkoleń w formie krótkich nagrań video. Tematyka była odzwierciedleniem oczekiwań nauczycieli wyrażonych w ankietach. W ramach cyklu odbyły się 3 szkolenia prowadzone przez pracowników Centrum Zastosowań TIK:

  • Ewaluacja pracy nauczyciela - narzędzia TIK (Magdalena Machowicz)
  • Zrób to sam! Tworzenie własnych materiałów dydaktycznych (Joanna Sobańska)
  • Motywowanie do nauki poprzez promocję efektów pracy (Mariusz Fajman)

Zainteresowanie szkoleniami feryjnymi przeszło nasze oczekiwania! Wydaliśmy rekordową ilość certyfikatów (404!). Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych i motywujących opinii. Dziękujemy nauczycielom za aktywny udział! Już szykujemy nowe kursy! Bądźcie z nami na bieżąco!

19 listopada odbyła się VI Konferencja z cyklu Skuteczne Nauczanie. W tym roku tematem przewodnim było cyfrowe i kreatywne wsparcie edukacji zdalnej. Przedstawiliśmy mnóstwo ciekawych inspiracji i przykładów dobrych praktyk, które wspomogą rozwój jakości zdalnego nauczania.

Konferencja skierowana była do dyrektorów szkół, nauczycieli przedmiotów, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych.

Była to nasza pierwsza WIRTUALNA KONFERENCJA EDUKACYJNA. Spotkanie odbyło się w formie ONLINE na platformie clickmeeting, składało się z trzech głównych modułów, zróżnicowanych pod względem tematycznym:

  • Zasoby i narzędzia – przegląd aplikacji, Mariusz Fajman
  • Digital storytelling – nowa jakość opowiadania, Magdalena Machowicz
  • Edukacyjne formy interaktywne, Joanna Sobańska

Prelegentami tegorocznej konferencji byli pracownicy Centrum Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie)

W konferencji udział wzięło 121 nauczycieli z całego kraju. Dziękujemy! Mamy nadzieję, że spełniliśmy Państwa oczekiwania i nabyte umiejętności wykorzystają Państwo w swojej pracy. 

11 lutego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 odbyło się szkolenie pt. „Zagrożenia w Internecie – zapobieganie – reagowanie” skierowane do nauczycieli, pedagogów szkolnych, wychowawców m. Chełma i powiatów chełmskiego, krasnostawskiego oraz włodawskiego. Każdego roku głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Podczas edycji 2020 szczególną uwagę zwraca się na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Prelegentami szkolenia, zorganizowanego przez p. Ewę Wojtas, byli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie: podkomisarz Marcin Czuryszkiewicz i młodszy aspirant Robert Kopeć oraz Komendy Miejskiej Policji w Chełmie : podkomisarz Ewa Czyż i młodszy aspirant Katarzyna Kaszuba. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie były założenia i wdrażanie programu „Edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży: STOP CYBERPRZEMOCY”, realizowanego w Lublinie. Poznali także szkolne procedury reagowania wobec ofiary cyberprzemocy oraz szkolne procedury postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy. W spotkaniu wzięło udział 45 nauczycieli, wychowawców i pedagogów, którzy oprócz pogłębienia swojej wiedzy mieli też okazję do wymiany doświadczeń i bezpośrednich rozmów z funkcjonariuszami policji.  Szkoleniu towarzyszyła wystawa książek i zbiorów multimedialnych z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, tematycznie związanych z bezpieczeństwem w sieci.

Pierwszy listopada to dla Polaków szczególna data. Każdego roku kierujemy swoje myśli ku tym, których nie ma już wśród nas. Wspominamy naszych bliskich, przyjaciół, sąsiadów, znajomych. Czasem zapalamy lampki na grobach obrońców ojczyzny lub samotnych, bezimiennych mogiłach, którymi nie ma się już kto zaopiekować.   Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” zorganizowały wieczór poświęcony pochodzącym z Ziemi Chełmskiej zmarłym literatom.

„Zaduszki Literackie”, bo tak nazywał się wieczór wspomnieniowy, zorganizowane zostały w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, przy ul. H. Wieniawskiego 15 dnia 5 listopada bieżącego roku o godzinie 16:30. Podczas nastrojowego, pełnego liryki spotkania zaprezentowano sylwetki i twórczość ośmiu zmarłych w ostatnich latach literatów z Chełma i okolic:  Bronisławy Fastowiec,  Lucyny Lipińskiej,  Edwarda Franciszka Cimka,  Mariusza Kargula,  Mariana Janusza Kawałko, Adama Kędzierawskiego,  Arkadiusza Sanna i Jerzego Tuszewskego. Teksty czytali pracownicy biblioteki z panią dyrektor Małgorzatą Lachowska, nauczyciele chełmskich szkół, oraz członkowie Chełmskiej Grupa Literackiej „Lubelska 36”: p. Iwona Chudoba, p. Danuta Kurczewicz, p. Teresa Pyc, p. Maria Zaręba, p. Waldemar Taurogiński. Spotkanie podzielone zostało na trzy części: w pierwszej przedstawiono teksty nieżyjących literatów, część drugą stanowił mini recital chełmskiego barda Marka Miszczuka, zaś w trzeciej swoje wiersze poświęcone zmarłym czytali: p. Danuta Kurczewicz, p. Teresa Pyc, krasnostawska poetka p. Marzena Podkościelna i p. Waldemar Taurogiński.  

Literackim Zaduszkom towarzyszyła stworzona przez pracowników Wydziału Informycyjno-Bibliograficznego wystawa prezentująca sylwetki nieodżałowanych Literatów, oraz przygotowana przez Wypożyczalnię Książek wystawa książek poetyckich będących w zbiorach biblioteki. Wystawy można będzie jeszcze, obejrzeć w najbliższych tygodniach w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej. Nad całością wydarzenia czuwał zespół pracowników Wydziału Informycyjno-Bibliograficznego.

Fotorelacja z Chełmskich Zaduszek Literackich